• Snabba leveranser
  • Eget lager
  • Öppet köp i 14 dagar
SPRING SALE - Upp till 40% rabatt! 🏋️
Övrig utrustning > Rehab & hälsa > Stöd & skydd > Stöd & skydd - Fot > Swedish Posture Insoles 3/4, Fotstöd & skydd
Swedish Posture

Swedish Posture Insoles 3/4, Fotstöd & skydd

Swedish Posture Insoles 3/4, Fotstöd & skydd
Beskrivning

Beskrivning

Posture Insoles – 3/4 sulor för bättre hållning

Många lider av smärtor i åratal utan att ana att det kan bero på sina fötter. 70–80 % av människor har en felaktig fotställning – foten lutar inåt (pronation, mer vanligt) eller utåt (supination, ovanligt). Avvikelsen ”fortplantar” sig uppåt i kroppen och påverkar hållningen.

När man står rätt fungerar allt bättre i kroppen. Man använder den uthålliga hållningsmuskulaturen och slipper onödiga spänningar i den yttre, dynamiska muskulaturen. Musklerna är då utvilade när du ska hoppa, springa och gå, vilket gör dig starkare och snabbare. Du får bättre förutsättningar för att andas, tarmrörelserna fungerar bättre och många upplever att de ser bättre ut. En billig investering i hälsan, helt enkelt!

Stå dig stark! Hållningen börjar med fötterna.

Med Insoles 3/4 kan du förbättra hållningen. Se fördelarna med att använda skoinläggen:

  • Du förbättrar hållningen genom att få stöd för foten
  • Hålfoten stöttas upp
  • Hälkupan förebygger pronation
  • Stötdämpning för hälen skyddar mot oönskat tryck på foten
  • Med den självhäftande undersidan ligger sulorna still i skon
  • Daglig användning och passar alla skor

Vad har ett par sulor med hållning att göra?

God hållning är ett bevis på att hela kroppen är i balans. För att helheten ska fungera så är det viktigt att fötterna står stadigt. Sulan hjälper underlaget att möta hela fotens trampdyna genom att stabilisera hälen, ge ett stöd i fotvalvet och öka komforten. När foten med sulan som hjälp är i en neutral position påverkar det knäts vinkel som i sin tur påverkar höftens vinkel som bär kotpelaren, som i sin tur bestämmer position av nacke, axlar och huvud. Ingen kroppsdel går att se som ett slutet system som i sig självt går att påverka och därför erbjuder vi marknadens bästa sulor för bättre hållning. Säg hej då till dålig hållning!

Storlek             

  • S (35-37)
  • M (38-40)
  • L (41-43)
  • XL (44-46)
Egenskaper

Egenskaper

Artikelnummer502487
EAN-kod-
VarumärkeSwedish Posture
Storlek-

Bästsäljare inom stöd & skydd - fot

Rehband QD Ankle Support 3mm, Fotstöd
Finns i flera storlekar
240 kr
299 kr
-20%
Kampanj
  • S
  • M
  • L
  • XL
Mueller Adjustable Ankle Support, Fotstöd
259 kr
279 kr
Kampanj
Leveranstid 2-5 dagar
Gymstick Ankle Support 2.0, Fotstöd
129 kr
139 kr
Kampanj
Mueller Adjustable Ankle Stabilizer, Fotstöd
330 kr
399 kr
-17%
Kampanj
Leveranstid 2-5 dagar
Rehband UD Wrist-Brace 5mm Right, Black
350 kr
399 kr
-12%
Kampanj
Leveranstid 2-5 dagar
Rehband UD Achilles-Support 1.5mm Pair
490 kr
599 kr
-18%
Kampanj
  • M
  • L
  • XL
Snabba leveranser Välj mellan flera leveranssätt
Eget lager Stort lager, snabba leveranser
Öppet köp 14 dagars returrätt
Alltid säkra betalningar Få först, betala senare

Din kundvagn(0 st)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan