Winter Sale | Last Call
Viktskivor där kärnan är tillverkad i gjutjärn, vilket är överdraget med gummi av hög kvalitet.
Centrumringen som har en håldiameter på 51 mm – för att passa på internationella skivstänger – ringen är tillverkad av rostfritt stål.
Viktskivorna är utrustade med två praktiska handtag – vilket gör det enkelt hantera dem när de ska flyttas och bäras – eller om man vill använda dem som en frivikt under sin funktionella träning.
Gummiklädda vikter av hög kvalitet vilket gör att setet lämpar sig även till föreningar och gym, samt ett par snabblås. Handtagen gör det möjligt att använda viktskivorna till en mängd andra övningar utan skivstång.
Lämplig för skivstänger med Ø 50 mm.
Dessa viktskivor är tillverkade för att användas i träningssyfte och har därför större felmarginal jämfört med viktskivor tillverkade för att användas på tävlingar. Felmarginalen gäller vikt, tjocklek och diameter.
Viktsetet innehåller:
Klassiska snabblås för en internationell skivstång. Gjorda för att nya åt ordentligt så att vikterna inte faller av stången. Låsen är enkla att spänna åt och även att lossa utan att det krävs mycket kraft. Passar alla skivstänger med 50 mm viktbärare.
Master presenterar här en unik produkt som många kunder efterfrågat.
Detta är en curlstång som passar liggande i en vanlig rigg eller fast skivstångsställning. Den traditionella curlstången är relativt kort och är främst avsedd att ligga horisontellt på en preachers curl / scott curl bänk.
För användare som inte har denna typ av ställning utan mer traditionell rigg eller rack så är denna curlstång perfekt.
Greppdelen av stången är svartoxiderad, sleeves är kromade.
Relaterade kategorier